15253420_1909909482570247_9005877522575984834_n.jpg

Prinášame vám rozhovor s novým šéftrénerom šamorínskej futbalovej mládeže, Martinom Gyuraszom. Mnohé veci sa v mládežníckych kategóriach počas leta zmenili a práve o tom sme sa porozprávali pred štartom mládežníckych súťaží s trénerom Gyuraszom. 

Mladší dorast sa na konci júla zúčastnil medzinárodného turnaja Cup Denmark v Dánsku. S družstvom ste vycestovali ako tréner. Ako hodnotíte výkony ŠTK na tomto turnaji? 

Výkony boli veľmi slušné. Z piatich zápasov odohrali len jeden zlý polčas. Hrali s veľkým nasadením a bojovnosťou. Keď pridali aj svoje futbalové majstrovstvo tak sa tešili z gólov a víťazstiev. Odohrali sme veľmi kvalitné zápasy proti kvalitným mužstvám. 

 

Na turnaji sa zúčastnili tímy z Česka, Maďarska, Švédska, Dánska či z Kanady. Aká bola úroveň organizácie? 

Organizácia bola super. Strava bola formou švédskych stolov, doprava bola zabezpečená, keď sme potrebovali autobus tak bol k dispozícií. Bolo tom 28 ihrísk, z toho 4 umelé trávy. Na každom zápase boli traja rozhodcovia. Jednoducho taký areál a tak kvalitne zorganizovaný turnaj som ešte nevidel, niečo úžasné! 

 

Počas leta sa udiali pri niektorých družstvách zmeny na trénerských postoch. O aké zmeny išlo? 

Jano Uhrin zostal pri svojej kategórií U11, U10 trénujem ja, družstvo U9 Maťo Vadovič, ktorý bude trénovať aj najmladšiu karegóriu U7. U8 ešte nemá trénera, verím, že v najbližších dňoch budeme poznať jeho meno. V mojej funkcií mi pribudli aj žiacke kategórie. U15 a U13 naďalej trénujú Tomáš Kállay a Jaro Urban. 

 

Žiacke tímy ŠTK sa rozšírili o jeden nový. V novej sezóne pribudne kategória U14. Kto bude jej trénerom? 

Staronovú kategóriu U14 bude trénovať Marián Fraňo. Ten v minulej sezóne trénoval tím U12, pre ktorý momentálne hľadáme trénera. Verím, že ho budeme môcť v najbližších dňoch predstaviť. 

 

Súčasťou prípravy hráčov sú aj tréningy, o ktoré sa starajú špecializovaní tréneri. O aké tréningy ide a kto ich bude viesť? 

Atletické tréningy bude robiť Renáta Medgyesová a o brankárov sa bude starať Juraj Baláž. V prípravkách bude ako asistent pomáhať Dominik Boris. 

 

Minulý rok ste mali ako šéftréner na starosti prípravky. Splnili ste všetky ciele, ktoré ste si na minulú sezónu dali?

Minuloročné ciele, ktoré som stanovil pre prípravky sme splnili. Po doplnení má každá kategória približne 20 hráčov. Spolupráca s trénermi Uhrinom, Vadovičom a Chudobom bola výborná a na hráčoch bol vidieť výkonnostný rast a transfer "tréning do zápasu". Akcie, ktoré som naplánoval ako Mikuláš a domáce halové turnaje mali výbornú odozvu. Dosiahol som aj to, že všetci trénovali v jednotnej farbe a to šamorínskej modrej. Nakoniec musím spomenúť krásne ukončenie sezóny každej prípravkárskej kategórie, kde sa zabávali deti a samozrejme najmä rodičia po výbornom guláši. 

 

Aké sú aktuálne ciele pre kategórie do 11 rokov? 

Pokračovať v nastavenom trende, učiť deti na tréningu herné činnosti jednotlivca, ako sú obchádzanie s loptou, vedenie, preberanie. Pozdvihnúť kategóriu U10, ktorá je kvalitatívne na tom najslabšie, ale dobrým tréningom sa dá všetko napraviť. Podstatné je to, ako sa hráči zlepšujú. Pre tých, ktorí sa nedostanú do prvej 12tky hráčov v U11 a U10 sme sa prihlásili do ďalšej súťaže PMA3. Kategória U8 bude tiež hrať súťaž formou turnajov. 

 

Najväčšiu radosť nám v minulej sezóne robili žiacke kategórie, ktorým sa podarilo vyhrať svoje súťaže a postúpiť do II. ligy. Ako sú nastavené ciele pre tieto ročníky? 

Chcem, aby sme pracovali systematicky. U15-tke som dal cieľ do 5. miesta a pripraviť najmä hráčov narodených v roku 2004 na ďalšiu dezónu, kde by sme chceli bojovať o 1. miesto v lige. Nakoľko k nám prišli chlapci z FK Šamorín a Zlatých Klasov, vznikla staronová kategória U14. Jej cieľom je pripravovať hráčov pre U15. Pri mladších žiakoch chcem, aby hráči v prvom rade futbalovo rástli. 

 

Dorastenci odštartujú sezónu už tento víkend. Žiakom a prípravkárom začne majstrovská sezóna až koncom augusta. Ako budú prebiehať zvyšné týždne do začiatku ligy? 

 Prípravky majú tento týždeň denný kemp a odohrajú prípravné zápasy. Žiaci od júla hrajú prípravné zápasy. 

 

Aké povinnosti vám pribudnú, keď ste teraz okrem trénera aj šéftrénerom mládeže? 

 Chcem sa poďakovať za skvelú prácu, ktorú v minulej sezóne odviedol Lukáš Kaplan. Dobre naštartoval chod mládeže. Chcem v tom pokračovať a ako šéftrénerovi mi pribudlo dosť. Prekladanie zápasov, riešenie prestupov a hosťovaní hráčov, hľadanie trénerov, nastavenie koncepcie tréningov či komunikácia s rodičmi. Vedenie trénerských porád a plnenie trénerských potrieb. Sezóna nebude jednoduchá, ale teší ma fakt, že budeme hrať 5 prípravkárskych súťaží, žiakov máme zasa v štyroch súťažiach. 

 

ŠTK má nastavenú výbornú koncepciu pre chod mládeže. Čo treba urobiť, aby sa podmienky ešte zlepšili? 

 Cieľom je pracovať ako prvoligové mládežnícke mužstvo. Podmienky na tréning sú dobré a chceme ich ďalej zlepšovať. Taktiež chceme, aby tréneri odvádzali dobrú robotu. Jednoducho aby tí, čo odišli do iných klubov mohli ľutovať a povedať, že v Šamoríne bolo lepšie. 

facebook_page_plugin