Šamorínski rodáci a významné osobnosti futbalového klubu FC ŠTK 1914 Šamorín
Upravit
Sánka László Sülyön kezdett még kisgyermekként futballozni. Akkoriban volt még pálya abban a csodálatos községben, amely libalegeltetésre is szolgált, akárcsak a szomszédos Felbáron. Tizenkét éves volt, amikor elkészült az édesapja által épített családi ház a somorjai Kertész utcában, ahova 1969 augusztusának végén az egész család beköltözött. Laci gyerekként a közeli Majorokban futballozott, ahol a Páncsics becenevet kapta – az egykori kiváló magyar futballista, Páncsics Miklós után, aki a Ferencvárossal elnyerte a Vásárvárosok Kupáját (később UEFA-kupa, ma UEFA Európa-liga). A barátai és ismerősei egészen a mai napig így szólítják. A helyi ifjúsági csapatban kezdett Benyák Tiborra, Valocsai Pistával (becenevén Pinty) és a többiekkel. Tizenhat esztendősen a pozsonyi Červená Hviezda ificsapatának a vezetőedzője, Jozef Hodulík nézte ki őt a csapatába, az ő kérésére került a ligetfalui klubba. Katonaként is maradhatott volna a klubnál, de a régi politikai rezsimben megbízhatatlan emberként tartották számon, mivel az édesapja egyik közeli ismerőse Nyugat-Németországba emigrált. Ezért Csehországba került. Először a Dukla Tachov csapatánál szerepelt, ahol olyan futballistákkal játszhatott együtt, mint Karol Brezík vagy a dióspatonyi Kalmár Laci. Később a Dukla Karlovy Vary együtteséhez vezényelték át, ahol a cseh divízióban – akkori III. ligában – játszott. 1979-ben szerelt le, amikor is Vizy Árpád visszahívta Somorjára és munkát ajánlott neki az autószerviz lakkozó műhelyében, ugyanakkor vele tervezte megerősíteni a csapatot is, ami sikerült is. Két évvel Sánka László érkezését követően a somorjaiaknak sikerült felkerülniük az V., majd hamarosan a IV. ligába is. Michal Trin, majd Marián Pochaba edzők idejében jó csapata volt a Somorjának. Páncsics továbbra is az erdőháti csapatok elleni csatákat szerette a leginkább, amelyek ellen gyakran kemény, de tisztességes meccseket vívott a gárda. Főleg a csallóközi együttesek és Dél-Szlovákia más régióiból érkező csapatok ellen repkedtek a leginkább a szikrák. A pályafutása során Sánka sok gólt szerzett. A legemlékezetesebb mérkőzése a Nagymagyar elleni hazai összecsapás volt a nyolcvanas évek második feléből. Az ellenfél nagyon jó sorozatban volt, hosszú heteken át őrizte a veretlenségét. Végül a Somorja 2:1-re győzött, mindkét gólt pont Sánka László szerezte. A második találata után az ellenfél edzője, Marián Elefant mérgében leköpte őt. Sánkát azonban az ilyen viselkedés sem zökkentette ki, a két gólja pedig mindenért kárpótlást jelentett. Harmincöt esztendős koráig játszott tétmérkőzéseket. A játékos-pályafutása vége felé már hármas szerepet töltött be. Gyakran ült a kispadon, ezenkívül csapatvezetőként és masszőrként is tevékenykedett. Sánka László jelenleg is a klubnál dolgozik, ahol az A-csapat mérkőzései alatt a találkozókra küldött ellenőrökkel foglalkozik. Sánka immár több, mint 55 éve tagja klubunknak.
..........
Kiss Béla egykori szlovák labdarúgó, aki a teljesítményével komoly nyomot hagyott a honi bajnokságokban a 80-as években. 1972. július 18-án született Somorján. A futballista-pályafutását az STK Somorja ifjúsági együtteseiben kezdte, ahol az egyik legfontosabb ember vált belőle. Egészen a 90-es évek elejéig maradt klubunknál, amikor is a tehetsége a szlovák labdarúgás élvonalába került. Ezt az első nagy belföldi átigazolása követte, az STK Somorjából a Homonnához (Humenné) szerződött. Kiss a pontos játékáról és a támadások hatékony támogatásáról volt ismert, ami több szlovákiai klub figyelmét is felkeltette. A homonnai átigazolás stratégiailag fontos lépéssé vált, mivel pont ennél a klubnál kezdte el Kiss a pályafutása komolyabb egyengetését. A játékát agresszivitás és határozottság jellemezte, ezeknek köszönhetően pedig stabil helye volt a pályán. A Homonnánál mutatott teljesítményének köszönhetően további szlovákiai klubokban, Dunaszerdahelyen és Varannóban (Vranov) is futballozhatott. A klubok között átigazolása ahhoz vezetett, hogy több játékstílust és környezetet is megismerhetett Szlovákiában, ami csak megerősítette a minőségi futballista hírnevét. Kiss Béla pályafutása azonban nem szlovákiai állomásokat tartalmaz. A 90-es években a külföldi klubok is elkezdtek érdeklődni iránta, akik olyan futballistákat kerestek, akik hozzá hasonló tudással rendelkeztek. Az első külföldi állomáshelye a magyar Tatabánya volt. a magyarországi szerepvállalás kihívást jelentett Kiss számára, mivel hozzá kellett szoknia az eltérő játékstílushoz és az ellenfelek részéről érkező komolyabb nyomáshoz, ám a tehetsége és az alkalmazkodási képessége lehetővé tették, hogy sikerrel járjon. A Tatabánya után a görög Apollon Szmirnisz csapatához igazolt, ahol ismét bizonyította a megbízhatóságát és a teljesítményével a görög futballvilág elismerését is kivívta. Görögországban Kissnek más játékstílushoz kellett hozzászoknia, ám a kemény munka és a határozottság az együttes fontos tagjává tette. A külföldről való visszatérése után az STK-ban futballozott, később pedig osztrák alacsonyabb osztályú bajnokságokban is szerepelt a Pamhagen és a Trausdoft gárdáiban. 2010-ben fejezte be a játékos-pályafutását.
Kiss Béla pályafutása
Évek| Klubok|
Pinte Attila egykori szlovákiai futballista, aki 1971. június 6-án született Somorján. A pályafutását a helyi ifjúsági csapatokban kezdte. Profiként a DAC Dunaszerdahelyben, a pozsonyi Interben vagy Magyarországon a Ferencvárosi TC-ben szerepelt, ahol komoly sikereket ért el, Szlovákiában pedig az 1999/2000-as és a 2000/2001-es szezonokban bajnoki címet szerzett az Interrel. Ezenkívül Görögországban, a Panioniosz Athén csapatában is futballozott. A szlovák válogatottban 31 mérkőzésen 1 gólt szerzett: a 2002-es világbajnoki selejtezőkön Macedónia kapuját vette be. 2008-ban, a dunaszerdahelyi DAC-ban fejezte be a professzionális pályafutását. 2010-ben a TJ Nyárasd együttesétől az STK Somorjához igazolt, ahol játékosedzőként szerepelt. Az STK-ban való egyéves szerepvállalását követően Pinte Attila a környékbeli amatőr klubokban futballozott.
Pinte Attila pályafutása
Évek| Klubok| Mérkőzések|Gólok
Nemzeti csapat
Ľubomír Mezovský Ribény (Rybany) községben született 3987. január 19-én és a labdarúgó-pályafutása főleg az FC STK 1914 Somorja színeiben eltöltött hosszú évek miatt emlékezetes. 2009-ben érkezett a klubhoz. Főleg azzal tűnt ki, hogy több pozícióban is képes volt jó teljesítményt nyújtani. A somorjai szerepvállalása során több bajnokságban is szerepelt a csapattal, beleértve a negyedik, a harmadik és a második ligát. Csaknem 300 mérkőzésen viselte klubunk mezét, ami az együttes jelentős tagjává tette. A klubbal sikereket és kudarcokat egyaránt átélt, az STK eredményességéhez való hozzájárulása helyi legendává tette. A 2021-ben, a legutolsó mérkőzésén Mezovský szimbolikusan elbúcsúzott a labdarúgás világától. A Zólyombrézó (Podbrezová) elleni találkozót érzelmes búcsúnak tekintette és kifejtette háláját, amiért a klubunknál tölthette pályafutása legjobb éveit, tartalmas barátságokat kötve és szép élményeket szerezve.
Ľubomír Mezovský pályafutása
Évek| Klubok|
Horváth Csaba szlovákiai futballista és az FC STK 1914 Somorja jelentős személyisége. 1982. május 2-án született Dunaszerdahelyen, de Somorján nőtt fel, ahol a pályafutása is indult. A középső védő pozíciójában szerepelt, a pályafutása során több klubnál – ŠKP Dévény (Devín), AS Trencsén, a cseh Synot Staré Město, a holland ADO Den Haag, a Lengyel Zaglebie Lubin, Piast Gliwice – is megfordult. 2009-ben bemutatkozott a szlovák válogatottban is, amelynek a színeiben pályára lépett az Izland elleni barátságos mérkőzésen. 2015-ben a Somorjára való visszatérés mellett döntött és komoly szerepe volt az STK a másodosztályba való visszajuttatásában. Ma nemcsak egykori játékosként, hanem elnökként és sportigazgatóként is szolgálja a klubot.
Horváth Csaba pályafutása
Évek| Klubok| Mérkőzések|Gólok
Nemzeti csapat